Bilgisayarınızın temizlik zamanı geldi

Bilgisayarınızın temizlik zamanı geldi.Baharın  gelmesiyle birlikte evlerimizde temizlik işlerine, tozları almaya, evi derli toplu hale getirmeye ve gereksiz malzemelerden kurtulmaya başladık. Tıpkı evinizde olduğu gibi bilgisayarınızda zamanla toz birikintisi olabilir harddiskiniz, işlemci soğutucunuz ve parçalar üstünde biriken tozlar parçaların ısınmasına neden olur ve performansını düşürebilir hatta arızalanabilir. Bu metindeki adımları uygulayarak Pc’nizi fiziksel olaraktozlardan ve pisliklerden temizleyebilirsiniz.Temizlik işlemine başlamadan önce bilgisayarınızı kapatın ve fişlerinin çekili olduğundan emin olun aksi takdirde sizin ve bilgisayarınız için zararlı olabilir.

 

  • Farenizi temizleyin;Bir kulak temizleme çubuğu ile farenizin optik ışığını olduğu yeri temizleyin.
  • Klavyenizi Temizleyin;Klavyedeki pislikler sağlığınızı olumsuz yönde etkilemektedir.Bunun için klavye temizliği çok önemlidir.Klavyenizi bir fırça ile tuşların arasını temizleyerek tuşların arasındaki birikmiş pisliklerden arındıra bilirsiniz.
  • Fan temizliği;Kasanızın içindeki fanları kasanın içini soğutmak için bulunmaktadır.Fanlarınız  kasanızın içini soğuturken aynı zamanda çevredeki tozlarıda kasanın içine çeker.Fanlarınızı bir kompresör ile tozunu alabilirsiniz.
  • Monitörünüzü Temizleyin;Monitörünüzü nemli bir bez ile camını ve etrafını temizleyebilirsiniz.Bezinizin çok ıslak olmasın yoksa monitörünüz bozulabilir.
  • Kasanızın içini temizleyin;Kasanızın temizliği önemlidir çünkü kasanın içindeki parçaların temizlenmesi önemlidir.Çünkü pis hali bilgisayarınızın performansını düşürür.

Konuya benzer diğer yazılar...